Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie parę miesięcy to coraz bardziej optymistyczna sytuacja na rynkach pracy – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie osiągnęło najniższy od 1991 roku poziom. W październiku bieżącego roku wyniosło niewiele ponad 8 procent, a spadki były widoczne w 14 ze wszystkich województw. Tego typu sytuacja oznacza dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy z wyszukaniem odpowiednich ludzi.

Z pewnością tego typu sytuacja występuje w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od paru lat ludzie mają świadomość tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Jednak bardzo podoba sytuacja pojawia się ostatnio w coraz większej ilości branż, także w obszarach, w których jeszcze do niedawna warunki dyktowały firmy.

Sytuacja tego typu będzie dość korzystna nie tylko dla samych pracowników, ale także dla całości gospodarki, którą będzie rozruszał odpowiedni wzrost wypłat. Poza tym coraz większą rolę ogrywają pozapłacowe dodatki, jakimi motywuje się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć karty sportowe, prywatną opiekę zdrowotną czy pakiety ubezpieczeniowe dla pracownika i jego rodziny.

Co interesujące, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż na całym świecie, gdzie jest obserwowany ciągły wzrost wysokości bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że już w tym roku ogólna liczba osób nie mających stałego zatrudnienia może sięgnąć poziomu nawet 200 milionów. Główną przyczyną tego typu problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Pomimo opinii licznych osób, postęp technologiczny i zwiększająca się automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na ilość bezrobotnych. Tego typu hasła usłyszeć już można od XIX wieku, a nadal mimo używania ogromnej ilości najróżniejszych urządzeń pracowników nic nie zastąpi. Natomiast faktycznie tak jest, że nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą spowodować znikanie niektórych profesji i powstawanie innych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnich latach rośnie bardzo szybko, albo bezpośrednio korzystają one z technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Z takich też powodów coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować powinny we własny rozwój i nie bać się zmian.

Posted under Notki